Перспективи зеленої енергетики у 2023 році

До початку війни у лютому 2022 р. уряд України активно розвивав зелену енергетику, безпечну для екології. Важливою частиною програми було встановлення сонячних панелей. Кожне господарство або малий бізнес могли підключити електростанцію такого типу, щоб покрити свою потребу в електроенергії або продати електрику державі за фіксованим тарифом.
Як справи зараз? Чи варто використовувати сонячну електростанцію у 2023 році?

Зелений тариф до початку повномасштабної війни

ЗТ – це державна програма стимуляції розвитку альтернативних джерел енергії, яка працює кілька років. Вона передбачає встановлення сонячних електростанцій відповідно до таких вимог:

  • для приватних господарств – потужністю до 50 кВт;
  • кооперативи без ліцензії – потужністю до 150 кВт;
  • юрособам з ліцензією – без обмежень за потужністю.

У програмі могли брати участь лише мережеві та гібридні СЕС, тобто які підключаються до загального електропостачання. Нагадуємо, що у приватних господарствах також використовується автономне обладнання, воно не залежить від центральної мережі, здатне накопичувати енергію, яка цілком використовується для живлення вдома.
Вироблену мережними та гібридними станціями енергію власники могли продавати уряду України за фіксованою вартістю. Тобто СЕС перетворювалася на інвестицію та додаткове джерело прибутку.

Який зараз зелений тариф?

Умови придбання електроенергії залежать від дати встановлення СЕС. Якщо будинок підключили до програми до кінця 2024 р., кіловат-година коштує 0,16 євроцентів, якщо в 2025-2029 роках. – 0,14 євроцентів.
Різниця у виплатах викликана кількома причинами:

  • зростання ринку альтернативної енергетики;
  • перевищення пропозиції над попитом;
  • мотивація населення до встановлення сонячних електростанцій.

Таким чином, підключити сонячні панелі найближчим часом вигідніше, ніж чекати до останнього.

Зелений тариф у 2023 для нових абонентів скасовують?

З приходом 2023 р. з’явилися чутки, що нові абоненти не зможуть скористатися всіма перевагами сонячних електростанцій.
Насправді йдеться не про відміну ЗТ, а про перехід на нову систему. У лютому 2023 р. Кабінет Міністрів зареєстрував законопроект, що пропонує використовувати модель Net Billing.
Вона працює так: абонент продає енергію, і на його рахунок зараховується грошова сума, вирахована за актуальним тарифом. У місяці, коли споживання електрики приватним господарством перевищує генерацію, ці гроші списуються за тією ціною, за якою енергія продається абоненту.
Нагадуємо, що у зеленій енергетиці використовувалася також модель Net Metering. Її відмінність у тому, що зараховуються на рахунок та витрачаються не гривні, а кіловати. Однак ця система забракована Кабміном через великі витрати на передачу енергії та ігнорування сезонних змін тарифів.
Таким чином, отримувати прибуток із СЕС, як і раніше, можна, змінюються лише умови. Вони дозволять скоротити витрати на передачу енергії, які раніше лягали на комерційних споживачів. Тобто зроблять зелену енергетику вигідною для всіх учасників ринку.

Чи вигідно встановлювати сонячну станцію для дому зараз?

Корисність від сонячних електростанцій для дому безперечна, в першу чергу з фінансової точки зору. Використовуючи це обладнання, споживач може компенсувати витрати на електрику і навіть заробити.
Особливо варто згадати автономні станції. Хоча їх не можна використовувати як об’єкт інвестицій, вони будуть корисні для віддалених господарств, де підключення до електромережі коштуватиме занадто дорого. Потужна СЕС здатна повністю забезпечити будинок та ділянку, аж до системи опалення.
Актуальним залишається можливість заробітку за допомогою сонячних панелей. Умови угоди змінюються, але ви, як і раніше, зможете продавати енергію державі. І при цьому подбайте про екологію, оскільки сонячні станції залишаються найбезпечнішим джерелом електроенергії.
Вибрати та встановити СЕС у приватному господарстві допоможе компанія «Генерація». Доступний великий вибір готових установок, кожна з яких окупиться лише через 3-4 роки.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: